logo

İHA ile E-Ticaret


keikotorigoe
keikotorigoe@hotmail.com

Savunma Sektöründe İHAnın yeri gittikçe genişliyor.

Haberleri açınca Türkiye’de üretilen İHA’nın ne kadar kaliteli olduğunu vurgulayan konularla dolu.

Covid-19’dan dolayı aylardır alış verişe istediğimiz gibi çıkamadığımız günlerde ve hala eskisi gibi dışarı çıkmak istemeyen kişiler az değilken, insanlar daha çok internetten alış veriş yaparken neden İHA E-Ticaret piyasasında boy gösteremiyor?

Yaşlı insanların evin kaçıncı katında oturduğuna hiç bakılmaksızın İHA ile onların penceresine gıdaları teslim etme fırsatımız varken? Hep övürlen teknoloji nerede?

Elbette mevzuatın ona uygun hale hala getirilmemiş olmasından, en ileri teknoloji de çekmece de kalmak zorunda.

Hava sahasını lojistik sektörüne daha serbestçe kullandırmaya izin verilmesi gerekmez mi?

İkinci dalganın daha tehlikeli bir durum olabileceğini öngörerek mevzuatın ilgili maddelerini değişitirme zamanı geldi sanırım.

10 iş günü veya 20 iş günü önce müracaat etmesi değil, belli yükseklikteki hava sahasını ticarete daha serbest açılması gerektiğine inanıyorum. Elbette ticari faaliyete başlamadan önce izin almak kaydıyla.

İşsizliğin oranı gittikçe yükselirken, özellikle genç insanların İHAo ve İHA1 ehliyetini değerlendirme zamanı gelmedi mi sizce ?

Çağa uygun yeni iş sahasını çağa uygun ehliyete sahip insanlara açma zamanı değil mi?

İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı’nın son hali her ne kadar 12 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe girse de içeriğin çağa uygun bir şekilde daha radikal olması gerekiyordu sanırım.

İyi haftaları size.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Havacılıkta Sağlık

  21 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Havacılık Sağlık Talimatı 11.09.2020 tarihinde revize edildi, daha doğrusu radikal bir şekilde değiştirilmiş. Dolayısıyla ilgili kişilerin dikkatli bir şekilde okumasını tavsiye ederim. Artık istisna hariç AME (Aeromedical Examiner) ve yetkili tabiplerin sorumluluğunda tam teşekküllü hastanelerden alınan sağlık raporunu, havacılık personeli her 5 yılda bir yenileyecektir. Sağlık sertifikası başvuruları SHGM tarafından bildirilen şekilde yapılmalıdır ve sağlık sertifikalarının geçerlilik süresi ve kısıtlamalar bu talimatta detaylı olara...
 • Uçak İçi İkram

  14 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Amerika yada Japonya gibi uzun süreli uçuşta business veya first sınıfında uçmanın sebebi koltuğun çok rahat olması da olabilir. Ama Paris’e veya Milano’ya uçarken koltuğun çok geniş ve rahat olsun diye ek olarak o kadar ödemek mantıklı gelmeyebilir. En azından bana mantıklı gelmiyor. Uçakta daha kapı kapanmadan derin bir uykuya dalanlardan olduğum için 2 veya 3 saat su bile verilmese de koltuk dar olsa da pek sorun olarak nitelendiremiyorum. O zaman Paris’e veya Milano’ya giderken neden business sınıfında oturuyorum? Şampanya ve se...
 • FAA, İngiltere’de B737 MAX’ler için inceleme başlatıyor

  12 Eylül 2020 Dünyadan, Köse Yazarları

  ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), bir yıldan fazla süredir yerde bekleyen B737 MAX uçakları için 14 Eylül’de Londra’da önemli bir inceleme başlatılacağını duyurdu. FAA açıklamasında, Boeing 737 MAX için bir eğitim incelemesinin Pazartesi günü Londra’da başlayacağını ve uçağın nihai hizmete dönmesi için önemli bir kilometre taşı olacağı belirtildi. Boeing 737 MAX için Ortak Operasyon Değerlendirme Kurulu’nun (JOEB) Londra Gatwick Havalimanı’nda toplanacağı ve incelemelerin 9 gün sürmesinin planlandığı belirtildi. İncelemeler sırasınd...
 • Amazon FAA’dan İzin Aldı

  07 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Türkiye gibi lojistiğe önem veren bir ülke dünya’da ilk olarak İHAyı sadece savunma için değil de lojistik için geliştirip kanun değişikliğe özen göstermesi gerekiyordu. Ama maalesef bu sefer de ABD öncü oldu. Amazon.com’un haberine göre, İHA ile evlere teslim edecek ‘PrimeAir’ FAA (Federal Havacılık İdaresi’den izin aldı bile. FAA 2020 yılın sonuna kadar şehir içinde teslim edecek İHA için ilgili mevzuattaki düzenlemeyi tamamlayacakmış. Amazon bu teknolojiye zaten sahipti, ama FAA’dan izin almak zordu. Yine de her ne kadar, ABD’de ...
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx