Havacılıkta Teorik Bilgi Öğretmeni (TBÖ) olmak isteyen ?

0

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün talimatına göre uçak olsun helikopter olsun pilotlar ve pilot adayları mutlaka teorik bilgi eğitimini alıp sınavdan geçmek zorundadır.

Onaylı eğitim organizasyonlarında eğitim veren teorik bilgi öretmeni olmak sandığınız gibi kolay değil.

TBÖ olarak yetkilendirilmek isteyen aday, aşağıdaki ön koşulları sağlamalıdır.

1) 21 yaşını tamamlamış olmak.

2) Asgari ön lisans veya dengi okul mezunu olmak.

3) İngilizce dilinde eğitim verecek ve ana dili İngilizce olmayan TBÖ adayı için, YDS veya eşdeğerliği Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından saptanmış sınavlardan 100 üzerinden en az 70 puan aldığını gösteren bir belgeye sahip olmak.

Eğer siz asgari PPL (A-H) lisansa sahip olup, SHGM tarafından veya SHGM’ce yetkilendirilmiş sınav merkezlerinde yapılan İngilizce yeterlilik sınavında seviye-5 almışsanız yukarıdaki (3)’te belirtilen İngilizce gerekliliğini sağlamış kabul edileceksiniz.

Eğer siz 040 kodlu İnsan Performansı dersini verecek TBÖ adayıysanız,

1) Hava uzay hekimliği uzmanı ya da uçuş tabibi olmanız,

2) Bunun dışındaki TBÖ adayıysanız Sağlık Bakanlığınca ilgili mevzuata uygun olarak yetkilendirilmiş kişi yada kuruluşlar tarafından verilen insan faktörleri ve havacılık fizyolojisi alanlarında eğitim sertifikasına sahip olmanız gerekiyor.

Eğer siz 081 veya 082 kodlu Uçuş Prensipleri derslerini verecek TBÖ adayıysanız, en az CPL (Ticari Pilot Lisansı) lisanslı pilot veya havacılık/uçak/uzay mühendisi olmalısınız.

Ayrıca TBÖ olarak yetkilendirilmek istediğinizde aşağıdaki şartları tamamlamanız gerekiyor.

  • Talep edilen yetki seviyesine uygun olarak, SHGM’ce yapılan teorik bilgi sınavından PPL (A-H) veya ATPL (A-H) seviyesinde 100 üzerinden en az 90 puan ( 5 yıl geçerli ) almamısınız.

(Not : *PPL(A-H) düzeyinde sınavlar Türkçe veya İngilizce, ATPL (A-H) düzeyinde ise İngilizce yapılır. *En fazla 4 defa sınava girebilirsiniz. 4 defa başarısız olursanız o dersten tekrar sınava giremezsiniz.)

  • SHGM’ce onaylanmış TBÖ yetkilendirme kursu sonunda yapılacak sınavda 100 üzerinden en az 75 puan alması,
  • TBÖ değerlendirme komisyonuna yapacağı sunum sonunda başarılı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Size başarılar dilerim.
Av. Keiko Torigoe
www.torgoelaw.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here