logo

F-35, İsrail ve BAE arasında kriz çıkardı

F-35, İsrail ve BAE arasında kriz çıkardı

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri “ilişkilerin normalleşmesi” anlaşmasının hemen ardından ilk krizi yaşıyor.

BAE’nin Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) F-35 savaş uçağı alacağını duyurmasına İsrail’in tepkisi sert oldu.

İsrailli diplomatik ve askeri kaynaklar, “BAE ile ilişkilerin dostane kalacağına dair garanti yok” şeklinde açıklama yaptı.

Amerikan Washington Post gazetesinin haberine göre, İsrail İstihbarat Bakanı Eli Cohen, “İsrail’in bölgedeki askeri üstünlüğünü aşındıran her türlü silah anlaşmasına karşı çıkacağını” söyledi.

İsrail savunma kurumlarından üst düzey bir isim ise “İsrail ile BAE arasındaki ilişkilerin dostane kalacağına dair garanti olmadığı” konusunda uyarıda bulundu.

Anlaşmanın İsrail’in güvenliği için tehlikeli olacağına dikkat çeken yetkili, “Burada işler hızlı değişiyor ve biz her zaman bunun farkında olmalıyız. “İsrail küçük bir ülke. Onun askeri avantajı, stratejik derinliğini sürdürmesini sağlıyor. Bu üstünlüğü kaldırmak, İsrail’in güvenliği için son derece endişe verici.” ifadelerini kullandı.

İsrail eski ulusal güvenlik danışman yardımcısı Chuck Freilich de F-35’lerin, BAE’nin askeri kapasitesi için “çarpıcı bir gelişim” anlamına geleceğini belirterek, “Sadece askeri açıdan bakılırsa, bunun tehlikeli bir gelişme olduğunu düşünüyorum.”dedi.

Netanyahu F-35’lerin satışına karşı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Basın Ofisinden 18 Ağustos’ta yapılan yazılı açıklamada, “Başbakan (Netanyahu) başından beri İsrail ile barış anlaşması yapan Arap ülkeleri dahil Orta Doğu’daki tüm ülkelere F-35 ve diğer gelişmiş silahların satışına karşı çıkmıştır.”değerlendirmesinde bulunmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos’ta İsrail ile BAE’nin “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ