Engelli yolcuların havayolu ile seyahatleri

0
1074

Av. Keiko Torigoe

Engelli veya Hareket Kabiliyeti Kısıtlı Havayolu Yolcular 3-1
《Bilet alırken》

Turistik yerlerde yürüteç veya tekerlekli sandalye ile ya da refakatçi ile beraber ziyaret edenleri görünce çok mutlu oluyorum. Çünkü dünya’nın dört yanından özellilke Türkiye’nin doğa güzelliği ve kültür miraslarını görmeye geldikleri için.

O yüzden engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı havayolu yolcularına sunulan hizmetler hakkında söz etmek istedim. Ama uzun olacağı için bu konuyu 《Bilet alırken》《Yapılacak yardımlar》《Diğer düzenlemeler》olarak üçe bölerek anlatacağım.

Hava taşıma işletmesi geçerli bir bileti ve rezervasyonu olan kişiyi engellilik durumu veya hareket kabiliyeti kısıtlılığı sebebiyle uçağa binişini reddedemiyor ve hareket kabiliyeti kısıtlılığı bulunan kişiler ve refakatçileri ile rehber köpeklerin taşınmasına öncelik tanıyor.

Bunun iki istisnası var.
1. Havacılık emniyetine yönelik uluslararası ve ulusal mevzuatta yer alan gereklilikleri yerine getirmek için,
2. Uçağın veya kapılarının boyutları sebebiyle engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı kişinin uçağa binmesinin veya uçakta taşınmasının fiziksel bakımdan imkânsız olması halinde reddedebilir.

Bu durumda da, hava taşıma işletmesi söz konusu kişi ile varsa refakatçisine para iadesi veya güzergâh değişikliği hakkı sunacaktır.

Yolcuların güvenli bir şekilde seyahat etmesini sağlaması için, hava taşıma işletmesi, uçuş saatinden en az 48 (kırk sekiz) saat öncesine kadar yazılı veya sözlü bildirilen yardım ihtiyacını kalkış saatinden en az 36 (otuz altı) saat öncesinde ilgili yer hizmeti kuruluşuna ve diğer ilgili kurumlara bildiriyor. Ve en geç uçağın kalkış zamanına kadar varış noktasındaki yer hizmeti kuruluşu terminal/havaalanı işleticisi ile gerekli koordinasyonu sağlıyor.

Bunun için ilgili yolcuların uçağın kalkış saatinden en az 48 (kırk sekiz) saat öncesinde yardım talebini ilgili hava taşıma işletmesine bildirmesi ve ilan edilen kalkış saatinden en geç 1 saat önce check-in noktasında veya 1,5 saat önce yardım noktasında hazır bulunması gerekiyor.

Hizmetlerinden yararlanabilmesi için erkenden reservasyon yapmanızı önerilim. Böylece yardım etmek için düşünülen tüm hizmetleri sunabilecektir.

Yine de ekipmanlar sınırlı. Gerçekten ihtiyaç olanların yararlanabilmesi için gereksiz faydalanmaktan kaçınalım.

İyi Yolculuklar Size J

Av. Keiko Torigoe
www.torigoelaw.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here