logo

Engelli yolcuların havayolu ile seyahatleri


Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com

Av. Keiko Torigoe

Engelli veya Hareket Kabiliyeti Kısıtlı Havayolu Yolcular 3-1
《Bilet alırken》

Turistik yerlerde yürüteç veya tekerlekli sandalye ile ya da refakatçi ile beraber ziyaret edenleri görünce çok mutlu oluyorum. Çünkü dünya’nın dört yanından özellilke Türkiye’nin doğa güzelliği ve kültür miraslarını görmeye geldikleri için.

O yüzden engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı havayolu yolcularına sunulan hizmetler hakkında söz etmek istedim. Ama uzun olacağı için bu konuyu 《Bilet alırken》《Yapılacak yardımlar》《Diğer düzenlemeler》olarak üçe bölerek anlatacağım.

Hava taşıma işletmesi geçerli bir bileti ve rezervasyonu olan kişiyi engellilik durumu veya hareket kabiliyeti kısıtlılığı sebebiyle uçağa binişini reddedemiyor ve hareket kabiliyeti kısıtlılığı bulunan kişiler ve refakatçileri ile rehber köpeklerin taşınmasına öncelik tanıyor.

Bunun iki istisnası var.
1. Havacılık emniyetine yönelik uluslararası ve ulusal mevzuatta yer alan gereklilikleri yerine getirmek için,
2. Uçağın veya kapılarının boyutları sebebiyle engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı kişinin uçağa binmesinin veya uçakta taşınmasının fiziksel bakımdan imkânsız olması halinde reddedebilir.

Bu durumda da, hava taşıma işletmesi söz konusu kişi ile varsa refakatçisine para iadesi veya güzergâh değişikliği hakkı sunacaktır.

Yolcuların güvenli bir şekilde seyahat etmesini sağlaması için, hava taşıma işletmesi, uçuş saatinden en az 48 (kırk sekiz) saat öncesine kadar yazılı veya sözlü bildirilen yardım ihtiyacını kalkış saatinden en az 36 (otuz altı) saat öncesinde ilgili yer hizmeti kuruluşuna ve diğer ilgili kurumlara bildiriyor. Ve en geç uçağın kalkış zamanına kadar varış noktasındaki yer hizmeti kuruluşu terminal/havaalanı işleticisi ile gerekli koordinasyonu sağlıyor.

Bunun için ilgili yolcuların uçağın kalkış saatinden en az 48 (kırk sekiz) saat öncesinde yardım talebini ilgili hava taşıma işletmesine bildirmesi ve ilan edilen kalkış saatinden en geç 1 saat önce check-in noktasında veya 1,5 saat önce yardım noktasında hazır bulunması gerekiyor.

Hizmetlerinden yararlanabilmesi için erkenden reservasyon yapmanızı önerilim. Böylece yardım etmek için düşünülen tüm hizmetleri sunabilecektir.

Yine de ekipmanlar sınırlı. Gerçekten ihtiyaç olanların yararlanabilmesi için gereksiz faydalanmaktan kaçınalım.

İyi Yolculuklar Size J

Av. Keiko Torigoe
www.torigoelaw.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hava Sahası Tasarımcısı

  23 Kasım 2020 Av. Keiko Torigoe, Genel, Havacılık Haberleri

  Bu mesleğin varlığını yeni fark ettim. Hava sahası tasarımcı olmayı hedefleyen çocuklar da olsun ve mümkün olduğu kadar genç yaşında bu konuda uzman olabilsin diye kısaca anlatmak istedim. Hava sahası tasarımcısı olabilmek için hava seyrüsefer hizmetlerini sağlamaktan sorumlu kamu kuruluşu olan Devlet Hava Meydanı İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından istihdam edilmiş olması gerekiyor. Hava sahası tasarımcısı, ATS koridor ve aletli alçalma yöntemleri konusunda uluslararası sertifikaya sahip, gerekli eğitimi başarı ile tamamlayarak serti...
 • İHA ve Serbest Alanı

  16 Kasım 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  İHA0 ve İHA1 sınıfı için 400 feet (yaklaşık 122m) altında yapılacak her türlü uçuş için 5 iş günü öncesinden SHGM tarafıdan oluşturulan resmi internet sayfası üzerinden, özel izine tabi bölgesinde yapılacak her türlü uçuş için 10 iş günü öncesinden gerekçesi ile birlikte “İHA-Uçuş İzni Talep Formu” doldurarak başvuru yapılması gerekiyor. İHA0 ve İHA1, artık ticaret alanlarında sadece fotoğraf çekmek için değil, tarım alanında, güvenlik alanında ve daha çok alanlarda lüks değil ihtiyaç hale gelmiştir. Sadece ehliyet almak yetmiyor. Daha iy...
 • Japon Havayolları ve Biyoyakıt

  09 Kasım 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Hafta sonu her yerde Kyodo Tsuuşin’in sunduğu bu konu hakkındaki haberi okumuşsunuz sanırım. Söz konusu Japon Havayolları olunca ben de bu konu hakkında yazmak istedim. Japon Havayolları tarafından 2018 yılında ABD’deki biyoyakıt üreticisine yapılan yatırım yaklaşık 9 milyon JPY’idi. Bu girişimci şirketinin tesisat inşaatına katkıda bulunmuş. Ham maddenin ev çöpleri olmasının çevreci yaklaşımı ve net sıfır karbondioksit salınımını hedefleyerek yola çıkmışlardı. O günlerde Covid-19 sebebiyle tüm uçakların yerde park edilip, büyük havayo...
 • Uçan Arabalar

  02 Kasım 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Covid-19 sebebiyle toplu taşıma araçlarına binmek istemeyenlerin sayısı çoğalınca otomobilin satışları çoğaldı. Sadece ofise gidenlerin sayısı çok azaldığı için korktuğum kadar trafikte değişiklik göremedim. Sıradan biri bunu yaptığına göre, imkanları olanların kafasından geçenler bambaşka olmalı, değil mi? Bu talep hep vardı, ancak Covid-19 ile beraber hız kazandığını hissediyorum. Geçen gün haberlerde gördüğüm AirCar onlarından bir tanesi. Hiç de yep yeni birşey değil. Artık pistsiz havalanabilen çok model var. Bunlara binme...