logo

Çocuğun yurt dışı seyahatı için muvafakatname


Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com

Keiko Torigoe

Merhaba,

Evlilik sürerken velayet hakkı hem annede hem de babadadır. Hep beraber yurt dışına seyahat ederken sorun olmaz ancak anne ya da baba ile çocukların yalnız yurt dışına çıkması durumunda, muvafakatname düzenlenmeden çocuklar yurt dışına çıkamayacaktır.

Muvafakatname, çocukların yurt dışına çıkmasına diğer veli tarafından izin verildiğine ilişkin üzerinde bilgi bulunan, yurt dışına çıkmayan velinin düzenleyeceği yazılı bir belgedir. Altını çizerek söylemek istiyorum ki, şayet eşiniz ve çocuklarınız yurt dışına sizsiz çıkacaklarsa en azından “muvafakat” süresini mutlaka belirtmenizi öneririm.

Çok sevimli eşinin hem de kendi anne babasına torununu göstermek için seyahat etmek istediğinde, bebekle yurt dışına çıktıktan sonra bir daha hiç Türkiye’ye dönmeyeceği kimsenin aklına gelmez sanırım. Ama oluyor hem de hiç azımısanamayacak kadar sıkça oluyor.

Böyle durumlar için Lahey Sözleşmesi (Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukukî Veçhelerine Dair Sözleşme) vardır. Tabii ki Türkiye bu sözleşme taraflarından biridir.

http://www.uhdigm.adalet.gov.tr/sozlesmeler/coktaraflisoz/lahey.html

Çocuğunuz taraf ülkelerinden birine kaçırılmışsa, derhal Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Çocuk Bürosu’na (0312 414 84 05-06) başvurup çocuğun iadesini talep etmeniz çok önemlidir.

Peki Lahey Sözleşmesi kapsamında bir çocuğun yerinin değiştirilmesinin veya alıkonulmasının ne zaman haksız olarak nitelendirilecektir?

16 yaşını tamamlamamış çocuğun, velayet hakkı ihlal edilerek mutat meskeninin bulunduğu bir ülkeden diğer bir ülkeye götürülmesi veya her ne kadar muvafakatname ile izin verilmiş olsa da izin verilen veya dönüleceğine dair söz verilen günün geçmesine rağmen geri dönmeyerek alıkonulması halinde cocuğun yerinin değiştirilmesi/alıkonulması haksız kabul edilir..

Çocuk daha bebekse velayeti genellikle annesine veriliyor. Ama bu gerçekten doğru mu? Hiç sanmıyorum. Baba da anne kadar kendi çocuğa sevgi ile bağlanıyor. Kocası tarafından hiç şiddet görmemişken, hatta aksine el üstünde tutulurken, bu koca hastanede hiç uyumadan eşine ve bebeğe bakmışken bunları hiçe sayarak ve kocasının güvenini suistimal edere ortak çocuğu kaçıran, sanki bir mal gibi götürüp babasına hiç göstermeyen, sesini bile dinletmeyen çocuğu baba sevgisinden yoksun bırakan birine sadece ‘anne’ diye velayet hakkı verilmemelidir. Böyle bir durumda baba yine çocuğum kaçırılır diye yalnız bakkala bile gidemeycekken böyle bir hayat hiç olur mu?

Çocuk, şiddetten de çocuk istimarından da uzak çalışkan ve sevgi dolu bir babaya sahip ise yaşına bakılmaksızın velayet hakkını babasının kazanması gerektiğine inanıyorum.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Türk Sivil Havacılık Akademisi Eğitimci

  09 Aralık 2019 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Türk Sivil Havacılık Akademisi’nde eğitimci olarak çalışmak isteyenler, aşağıdaki şartları tamamlaması ve bu nitelikleri gösterir bilgi ve belgeleri SHGM’ye sunmak zorundadır. 21 yaşını tamamlamış olmak. Asgari ön lisans veya dengi okul mezunu olmak. Eğitimini vereceği konuda, geçerliliği olan eğitim belgesine sahip olmak. Eğitim vereceği konuyla ilgili olarak sivil havacılık kuruluşunda veya havacılıkla ilgili bir eğitim kuruluşunda en az beş yıl çalışmış olmak. Üniversitelerin eğitim fakültelerinden mezun olmak veya formasyon...
 • Uçuş Ekibi Bulunmayan Filo Hava Aracının İntikali

  02 Aralık 2019 Köse Yazarları

  Araba olsaydı bir otoparktan başka otoparka göndermek pek zor olmazdı. Ama söz konusu uçak olunca, geçerli lisansa sahip yeterli sayıda uçuş ekibi bulunmaması durumunda,başka uçuş ekibi üyelerinin görevlendirilmesi için SHGM’ye başvuruda bulunup, izin alınması gerekmektedir. Eğer izinsiz uçuş gerçekleştirildiğinin tespit edilmesi halinde idari yaptırımlar uygulanacaktır. Amaç : Bir havaalanından diğer bir havaalanına intikal ettirilmesi veya satış öncesi demo amacıyla yapılacak uçuş olmalıdır. Şart :   1. Söz konusu hava aracının, geçerli bir...
 • Airwaypost’tan yenilik

  02 Aralık 2019 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Airwaypost dördüncü yılına girerken görselimizi değiştirip okuyucularımızla bu şekilde devam edelim dedik. Peki niye değiştirdik? Yeni görselimizde 20 manşet bölümü okuyucularımızın dikkatine sunuluyor. Haber sitesi ile beraber “Hakkımızda” ve “Künye” gibi yayın ile ilgili kişilerin bulunduğu bölümlere ulaşmak kolay olacak. En önemlilerinden birisi ise mobil ortamdan da bakıldığı zaman masaüstü seçeneği bulunuyor. Bu seçenekle beraber haber sitesi üzerindeki reklam bannerları cep telefonlarından bile görülebiliyor. İlkeli ve kişi haklarına ...
 • Türk Sivil Havacılık Akademisi

  25 Kasım 2019 Köse Yazarları

  TSHA, Türk Sivil Havacılık Akademisi, ulusal ve uluslararası alanda sivil havacılığın eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde bölgesel bir eğitim merkezi olup, Türkiye'de ve bölgede geleceğin yetkin havacılık profesyonellerinin yetiştirilmesine katkıda bulunarak, sivil havacılığın emniyet, güvenlik ve sürdürülebilirlik temelinde büyümesine destek olma hedefiyle 2018 yılında SHGM tarafından hizmete açılmıştır. Tekno Fest için Atatürk Havalimanı’na gittiğimde A kapısının yanında bu binayı gördüm. Fazla merak etmediğim için yanından geçmeme...