logo

Bir Zamanlarda


keikotorigoe
keikotorigoe@hotmail.com

Havayolu şirketlerinde çalışmanın çok havalı olan bir dönemi vardı. Maaş da oldukça yüksekti o günlerde. Hatırlayan vardır diyorum.

Maaşın Ocak 2018 seviyesine kadar inebilir haberini okuyunca bir dönemin tamamen kapanacağını hissettim.

Merkez Bankası Döviz Kurları】

2 Ocak 2018  10 Temmuz 2020

1USD  3,7652TL        6,8514TL

1EUR  4,5375TL        7,7309TL

Dövize göre piyasadaki fiyatların arttığı bu ülkede sadece maaşın 2,5 yıl önceki seviyede kalması, gelişmiş ülkelerde yaşananların asla anlamayacak durum söz konusu, değil mi?

Öte yandan, havalimanının, gece saat 02:00’de de sanki gündüz kadar kalabalık ve hareketli olmasının sıradan bir durum olan dönem de geçmişte kaldığını hissettiriyor.

İki gün önce arkadaşımın bana gösterdiği videoda bekleme salonunda gerçekten kimse olmadığını gördüm.

Bir gün böyle bir durumun gerçekleşeceğini bence kimse tahmin edemezdi. Irak savaşında bile havalimanının böyle olmadığını hatırlıyorum.

Belki sadece havacılığa özgü bir durum değildir. Ama son 25 yıl içinde dünyada ne olursa olsun canlılığını asla kaybetmemiş bir sektörün bugünkü manzarası beni üzüyor.

Gezmeyi çok sevenlerdenim. Ama böyle bir durumun gerçekleşeceğini biliyor olsaydım çok daha seyahat etmeye özen gösterirdim sanırım.

Şimdi ekranda daha gidemediğim şehirleri seyrediyorım. Daha duymadığım uzaktaki okuyanısun sesini duyuyorum.

En yakın zamanda umarım bildiğim havalimanını tekrar görebiliriz.

Sağlıklı günler size.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Havacılıkta Sağlık

  21 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Havacılık Sağlık Talimatı 11.09.2020 tarihinde revize edildi, daha doğrusu radikal bir şekilde değiştirilmiş. Dolayısıyla ilgili kişilerin dikkatli bir şekilde okumasını tavsiye ederim. Artık istisna hariç AME (Aeromedical Examiner) ve yetkili tabiplerin sorumluluğunda tam teşekküllü hastanelerden alınan sağlık raporunu, havacılık personeli her 5 yılda bir yenileyecektir. Sağlık sertifikası başvuruları SHGM tarafından bildirilen şekilde yapılmalıdır ve sağlık sertifikalarının geçerlilik süresi ve kısıtlamalar bu talimatta detaylı olara...
 • Uçak İçi İkram

  14 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Amerika yada Japonya gibi uzun süreli uçuşta business veya first sınıfında uçmanın sebebi koltuğun çok rahat olması da olabilir. Ama Paris’e veya Milano’ya uçarken koltuğun çok geniş ve rahat olsun diye ek olarak o kadar ödemek mantıklı gelmeyebilir. En azından bana mantıklı gelmiyor. Uçakta daha kapı kapanmadan derin bir uykuya dalanlardan olduğum için 2 veya 3 saat su bile verilmese de koltuk dar olsa da pek sorun olarak nitelendiremiyorum. O zaman Paris’e veya Milano’ya giderken neden business sınıfında oturuyorum? Şampanya ve se...
 • FAA, İngiltere’de B737 MAX’ler için inceleme başlatıyor

  12 Eylül 2020 Dünyadan, Köse Yazarları

  ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), bir yıldan fazla süredir yerde bekleyen B737 MAX uçakları için 14 Eylül’de Londra’da önemli bir inceleme başlatılacağını duyurdu. FAA açıklamasında, Boeing 737 MAX için bir eğitim incelemesinin Pazartesi günü Londra’da başlayacağını ve uçağın nihai hizmete dönmesi için önemli bir kilometre taşı olacağı belirtildi. Boeing 737 MAX için Ortak Operasyon Değerlendirme Kurulu’nun (JOEB) Londra Gatwick Havalimanı’nda toplanacağı ve incelemelerin 9 gün sürmesinin planlandığı belirtildi. İncelemeler sırasınd...
 • Amazon FAA’dan İzin Aldı

  07 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Türkiye gibi lojistiğe önem veren bir ülke dünya’da ilk olarak İHAyı sadece savunma için değil de lojistik için geliştirip kanun değişikliğe özen göstermesi gerekiyordu. Ama maalesef bu sefer de ABD öncü oldu. Amazon.com’un haberine göre, İHA ile evlere teslim edecek ‘PrimeAir’ FAA (Federal Havacılık İdaresi’den izin aldı bile. FAA 2020 yılın sonuna kadar şehir içinde teslim edecek İHA için ilgili mevzuattaki düzenlemeyi tamamlayacakmış. Amazon bu teknolojiye zaten sahipti, ama FAA’dan izin almak zordu. Yine de her ne kadar, ABD’de ...
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx