logo

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki’den gaf

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki’den gaf

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde, uzay kuvvetlerine ilişkin açıklamasıyla ABD’de gündeme oturdu.

Trump döneminde kurulan yeni kuvvet komutanlığının aynı şekilde muhafaza edilip destekleneceğini kaydeden Psaki, “Uzay Kuvvetlerinin kurulmasına yönelik kararı gözden geçiriyor değiliz. Yeni kuvvet, Biden yönetiminin tam desteğine sahiptir” yorumunu yaptı.

Psaki ayrıca, 21. yüzyılda ABD’nin uzayda olması gerektiği şekilde yer almasının partiler üstü bir konu olduğunu vurguladı ve Kongrenin de tam desteğinin önemli olduğunu belirtti.

Sputnik’te yer alan habere göre bir gazetecinin sorusu karşısında Space Force’u ABD Başkanı’na ait uçak olan ‘Air Force One’ ile karıştıran Psaki, “Vay, Space Force, bu günümüzün uçağı” yanıtını verdi.

Psaki, bunun çok ilgi çekici bir soru olduğunu ve Uzay Kuvvetleri’ndeki irtibat kişisinden bilgi alıp konuyu netleştirme sözü verdi. Psaki, bu kişiyi bilmediğini de itiraf ederek öğrenmeye çalışacağını belirtti.

‘Silahlı kuvvetlerin tüm birimlerinin önemini azaltıyor’

Psaki’nin bu yanıtı ABD’li Kongre üyelerinin ve gazetecilerin tepkisini çekti.

Psaki’den derhal özür dilemesini isteyen Kongre üyesi Mike Rogers, sözcünün bu tavrının silahlı kuvvetlerin tüm birimlerinin önemini azalttığını vurguladı.

Basın toplantısında soruyu yönelten Bloomberg muhabiri Josh Wingrove da, “Ordunun bir dalı hakkındaki soru karşısında ‘günümüzün uçağı’ diyerek dalga geçti” ifadelerini kullandı.

Daha sonra Psaki, Twitter hesabından hatasını telafi mahiyetinde bir açıklama yaptı. Sözcü, “Uzay Kuvvetleri’nin çalışmasının devam etmesini bekliyoruz ve ekip üyelerini yürüttükleri önemli işle ilgili güncellemeleri paylaşmak üzere her zaman ziyarete bekliyoruz” yazdı.

Biden göreve geldikten sonra Air Force One’ın renklerinin değiştirilip değiştirilmeyeceği konusu ABD’de gündem olmuştu. Daha önceki bir basın toplantısında Psaki, Biden’ın uçağın boya işi hakkında bir saniye bile düşünmediğini söylemişti.

Eski ABD Başkanı Trump’ın Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası olarak da bilinen 2020 savunma bütçesini onaylaması ile birlikte ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı aralık sonunda resmen kurulmuştu.

ABD ordusu, kara, hava, deniz, deniz piyadeleri ve sahil güvenlik komutanlıkları olarak 5 ana askeri hizmet komutanlığına ayrılıyordu. Uzay Kuvvetleri Komutanlığı ile bu komutanlıkların sayısı 6 olmuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

403 Forbidden

403 Forbidden


openresty