logo

AZAL, Türkiye’deki 25. yılını kutladı

Azerbaycan’ın ulusal bayrak taşıyıcısı ve en büyük havayolu şirketi olan Azerbaycan Havayolları, bugün Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ticari bağların ve kardeşlik ilişkilerinin gelişiminde önemli bir pay sahibi.

İkisi son derece konforlu Dreamliner olmak üzere toplam 23 modern uçaktan oluşan filosuyla 19 ülkede 32 destinasyona uçan Azerbaycan Havayolları için en önemli destinasyonların başında Türkiye geliyor. Düzenli olaraküçü Atatürk Havalimanı’ndan biri Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan olmak üzere İstanbul’dan günde dört, Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan günde 1 ve Antalya’dan günde 4 sefer düzenleyen Azerbaycan Havayolları, yaz döneminde ise İzmir, Bodrum ve Dalaman’a uçuşlar düzenliyor. Azerbaycan vatandaşlarının gözde tatil destinasyonları arasında yer alan Türkiye, her yıl binlerce Azeri turisti Ege ve Akdeniz başta olmak üzere çeşitli turistik noktalarda ağırlıyor.

Kurulduğu günden bu yana sürekli yeni yatırımlarla gelişen havayolunun merkezi Bakü’de bulunuyor ve uluslararası ‘hub’ olarak 2014’de açılan Uluslararası Haydar Aliyev Havaalanı’nı kullanıyor. Son derece modern ve konforlu tasarlanan havaalanı ile Azerbaycan Havayolları 2015 yılında, havayolu hizmetlerinin kalitesini değerlendirmek için dünyaca ünlü ve en etkili İngiliz danışmanlık şirketi Skytrax tarafından prestijli bir “4 yıldız” derecesine layık görüldü. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) standartlarına uygun Azal uçaklarıyla Azerbaycan Havayolları, aynı zamanda en prestijli sivil havacılık derneği olan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) üyesi.

Uçuşların 25. yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen gala etkinliğine Azerbaycan Havayolları Genel Müdürlüğü’nden Pazarlama ve Operasyon Direktörü Nazim Samadov, Türkiye Operasyonları Koordinatörü Elvin Raziyev, Türkiye Ofisi Genel Müdürü Farid İbrahimov başta olmak üzere çok sayıda yetkili katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Azerbaycan Havayolları Pazarlama ve Operasyon Direktörü Nazim Samadov“Modern uçaklardan oluşan filomuzla emniyetli ve güvenli uçuş hizmeti sunmaktan çok memnunuz. Büyüyen ve gelişen bir havayolu olarak uçuş ağımıza yeni bir destinasyon eklemek ana hedeflerimizden birisi. Ancak kardeş ülkemiz olan Türkiye’nin ve Türkiyeli iş ortaklarımızın yeri bizim için apayrı. Türk seyahat acente ve turizm sektörü temsilcileriyle işbirliği bizim için çok değerli, bunu maksimize etmek için teşvik programları da dahil olmak üzere en üst düzeyde destek sağlamaya çalışıyoruz ” dedi.

Konuşmanın ardından Türkiye Operasyonları Koordinatörü Elvin Raziyev Azerbaycan Havayolları’nı tanıtıcı kısa bir sunum gerçekleştirdi. Gala yemeğinin öncesinde Dreamliner şeklinde tasarlanan pastanın kesildiği etkinliğe seyahat acenteleri ve iş ortakları yoğun ilgi ve katılım gösterdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ