logo

Alman Hava Kuvvetleri’nde yeni uçak arayışları

Alman Hava Kuvvetleri’nde yeni uçak arayışları

Almanya Hava Kuvvetleri (Luftwaffe) filosundaki Tornado tipi savaş uçaklarının yerine yeni uçak alımı için arayışlar devam ediyor.

Reuters’in haberine göre, Alman Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ABD ziyareti sırasında konuya ilişkin ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile bir araya geldi.

Almanya’nın Tornado’ların değişimi için seçenekleri arasında Eurofighter ve F/A-18 Hornet’ler olduğu belirtilirken, Alman bakan Esper’a F-35’lerin gündem de olmadığını da belirttiği ifade edildi.

Almanya’nın Fransa ve İspanya ile yeni nesil savaş uçağı için çalışmalar düzenlediği ve bu nedenle F-35 konusunda herhangi bir alım yapılmasının planlanmadığı ifade edildi.

Bu yıl Paris Airshow’un ilk gününde Almanya ve Fransa arasında Gelecek Hava Muharebe Sistemi (FCAS-Future Combat Air System) kapsamında Avrupa’nın 6’ncı nesil savaş uçağı projesi için imzalar atılmış ve projeye İspanya’nın da dahil olduğu duyurulmuştu.

Almanya’nın Tornado’lar yerine Eurofighter ve F/A-18 tercihlerinden hangisini seçeceği konusunda ise henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Luftwaffe filosunda 93 adet Tornado tipi savaş uçağı bulunuyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ