logo

18 Ocak 2020

A350-1000 test uçuşlarında ilk kez otomatik uçtu

A350-1000 test uçuşlarında ilk kez otomatik uçtu

Avrupalı havacılık devi Airbus, Fransa’da ilk kez tam otomatik görüş tabanlı kalkışını başarı ile yaptı. İki pilot ve üç mühendisin görev aldığı A350-1000 ile yapılan test uçuşlarında 4 buçuk saat içinde 8 otomatik kalkış gerçekleştirildi.

Airbus tarihe geçen test uçuşunun başarıyla yapıldığını duyurdu. Açıklamada testlerin 18 Aralık 2019’da Toulouse-Blagnac havalimanında yapıldığı bildirildi. Testlerde görüş mesafesi daraldığında iniş ve kalkışlar için devreye sokulan Aletli İniş Sistemi (ILS) kullanılmadı.
Test uçuşları sırasında pilotlar sadece gaz konusuna odaklandı. Geri kalan bütün işlemler görüntü tanıma sistemine bağlı olan otomatiğe bağlandı.Uçağın ön kısmına yerleştirilen kameralar sayesinde rüzgar hızını, sürtüşmeleri, yerdeki engelleri görebilen ve analiz eden bir algoritma programı işletildi.Otomatik uçuş Otomatik kalkış, Airbus’ın Otonom Taksi, Kalkış ve İniş (ATTOL-Autonomous Taxi, Take-Off & Landing ) projesinin önemli bir parçası. 2018 yılında başlatılan proje uçakların tamamen otomatiğe bağlanmasını hedefliyor.Airbus 2020 yılının ortasında iniş ve park konusunda da bazı test uçuşlar yapmayı planlıyor.(Euronews)
https://youtu.be/9TIBeso4abU

Share
#

SENDE YORUM YAZ