1504 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı

0

05 Eylül 2019 tarihinde ‘İstanbul İlinde Yapılacak Olan İnsansız Hava Araçları Ve Akıllı Sistemler Üretim Tesisi Yatırımına Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Kararı’ yürürlüğe girdi.

Vergi indirim, sigorta primi işveren hissesi desteği, kamu alım garantisi ve 10 yıllık gelir vergisi stopajı desteği gibi bir çok destekler içeren, yatırım süresi sonunda üretilmesi planlanan asgari ürünler ve üretime ilişkin kapasiteler beriltirilmiş yatırımın nitelikleri aşağıdaki gibi olmalıdır.

  1. Yatırım yeri : İstanbul İli, Esenyurt İlçesi
  2. Yatırımı konusu : İHA ve akıllı sistemler üretimi
  3. Yatırımın süresi : 28.01.2019 tarihinden itibaren 8 yıl (Yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar daha ek süre verilebilir.)
  4. Yatırımın cinsi : Tevsi/ürün çesitleri
  5. Öngörülen toplam sabit yatırım tutarı : 600.000.000,- TL
  6. Öngörüren ilave istihdam: 1.122

İnsansız hava aracı (SİHA sistemi) üretimine yönelik olarak, 30.01.2019 tarihli 502148 sayılı yatırım teşvik belgesi kapsamında yatırımcı tarafından gerçekleştirilmiş olan harcamalar, işbu Karara istinaden düzenlenecek olan yatırım teşvik belgesine devredilir ve işbu Karar kapsamındaki desteklerden yararlanacaktır.

Sadece yerli yatırımcıların değil, Türkiye’de üretmeyi düşünen yabancı yatırımcılarının ilgisini de çekecek umarım.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here